آشنایی با کودکان مرزی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

تعریف كودكان دیرآموز (مرزی)
كودكانی را دیرآموز می‌خوانیم كه از نظر هوشی در محدوده هوشبهر بین 70 تا 84 قرار گرفته‌اند.
این كودكان تنها در حیطه مهارت های تحصیلی دارای عملكردی محدودتر و ضعیف تر نسبت به همسالان خود هستند و در سایر رفتارهای انطباقی و سازشی فاقد هرگونه نقص قابل ملاحظه‌ای می‌باشند و مثل همسالان خود دارای تفاوتهای فردی در حیطه ‌های مختلف رفتاری‌اند .
این كودكان، تمركز، دقت، و رغبت به كارهای فكری و ابتكاری ندارند و قادر به طرح و نقشه و برنامه‌ریزی برای خود و دیگران نیستند ولی ممكن است با تمرین و ممارست دركارهای علمی و حرفه‌ای موفق شوند.
بیشتر این افراد در خانواده و جامعه به طور تقریبا عادی زندگی می‌كنند و جز در مواردی كه انتقاد، استدلال و بیان لازم است تفاوت محسوس با دیگران نشان نمی‌دهند و اگر دچار آشفتگی‌های عاطفی نشوند، مطیع ، فرمانبردار، آرام و سازگار هستند. همچنین اشتغالات فنی و حرفه‌ای و ورزشی در رشد و پرورش شخصیت این افراد موثر است و علاقه زیادی به آنها نشان می‌دهند.

مشخصات كودكان دیرآموز(مرزی)

 

  • در درك مفاهیم و یادگیری مطالب كندتر از متوسط كلاس هستند.
  • در تشخیص روابط پیچیده ضعیف هستند و از درك مفاهیم انتزاعی یا مجرد عاجزند.
  • برای یادگیری مطالب درسی، به تمرین‌های بیشتری نیاز دارند.
  • دامنه معلومات عمومی آنان نسبت به همسالان خود پایین تر است و از دستور زبان ساده‌ای كه ویژه دانش‌آموزان با سن پایین تر است، استفاده می‌كنند.
  • در خواندن و فهمیدن كتاب‌های درسی دچار مشكل هستند.
  • در انجام تكالیف درسی معمولا 2 تا 3 سال از همسالان خود عقب هستند.

با توجه به موارد ذكر شده و شناسایی این كودكان می‌توان به این مساله پی برد  كه در تمامی جوامع این قشر خاص وجود دارند و متاسفانه در بیشتر موارد به دلیل بی‌توجهی اطرافیان دچار سرخوردگی شده و در اكثر مواقع توانایی‌هایی كه به صورت بالذات در وجود این افراد است به فعلیت نمی‌رسد و قدرت بالذاتشان فدای ضعف ‌اندكشان می‌شود.
علاوه بر این بند دو بیانیه سالامانكا نیز عنوان می‌كند كه مدارس عادی با سوگیری به سمت فراگیر شدن قادر خواهند بود بیشترین تاثیر را در مبارزه با تبعیض داشته باشند و فضای گروه‌ها را در جامعه مهیا نمایند و بانی  مراكز آموزش فراگیر باشند.
بنابراین ما بر این اصل ثابت شده معتقدیم: آموزش، تمرین و محیط مناسب، سبب ارتقاء توانایی‌های همه، حتی دانش‌آموزان مرزی شده و اثرات این ارتقاء در بهتر شدن شرایط جسمی، روانی و عاطفی فرد و اجتماع به سرعت نمایان خواهد شد.
با بیان این مسئله نیاز جامعه آموزشی كشور به تاسیس مدارسی كه خاص این گروه افراد می‌باشد به طور چشمگیری خودنمایی می‌كند.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 17 فروردین 1394 ساعت 10:28
 

خبرخوان

پوشه Cache غیرقابل ویرایش می باشد.

منوی اصلی